Då var första kongressdagen avklarad. Lars Ohly höll sitt avskedstal, kanske ett av de bästa han hållit. Han tog upp bla. klassfrågorna, feminismen, främlingsfientligheten och den raserade välfärden.
Partiledarfrågan debatterades flitigt och om man hade gått på antalet talare som pläderade för delat partiledarskap och applåderna så hade man trott att det var klart. Överraskande nog visade det sig när det var dags för omröstning att det var partistyrelsens linje att behålla de nuvarande stadgarna, dvs ett partiordförande, som vann med röstsiffrorna 115-107. Som ett resultat av detta så drog Ulla Andersson tillbaka sin kandidatur. Därmed kommer det att stå mellan Jonas Sjöstedt och Rosanna Dinamarca.
Kvällen ägnades åt att diskutera förslaget till strategidokument. Utgången blev att ett dokument kommer att antas och under dag 2 kommer det att röstas om ändringsförslagen till dokumentet.